כמה זמן נמשך תהליך אימון אישי?

 

שיטת אניס לאימון אישי-קואוצ'ינג היא שיטה קיצרת מועד, כלומר שבפרק זמן של כ-12 מפגשים שבועיים אתה מסיים את מחזור האימון האישי עבור המטרה האימונית שבשבילה הגעתה לעבור את התהליך.

כל "מטרה אימונית" דורשת תהליך משלה, למרות זאת, כל מטרה אימונית נוספת לאחר התהליך הראשון דורשת רק כ-6 מפגשים- מכיוון שבתהליך הראשון רוב עבודת הרקע כבר קיימת.

*"אימון אישי לקשיי קשב וריכוז", הוא תהליך מורכב יותר ואורך בין 16 ל-24 מפגשים שבועיים.

 

היכן מתקיימים מפגשי האימון האישי?

 

שיטת אניס מותאמת לחיים המודרניים ומתקיימת אונליין, בשיחה דרך אחת המדיות הנפוצות מסנג'ר/סקייפ, כדי שיהיה לך נוח וזמין ויחסוך לך זמן יקר. קיום של מפגשים פנים אל פנים יהיו רצויים ואפשריים בהתחלה ובסיומו של תהליך האימון וכמובן ניתן יהיה להיפגש עוד אם אתה רוצה בכך וזה תורם לך.

 

מה זה אימון אישי לחיים?

 

המטרה העיקרית של ה- Coaching מוגדרת כ-"הצלחה" / "אושר", כלומר: להביא את ה"מתאמן" לרמת הצלחה / אושר מרבית בתחומי פעילותו השונים בחייו ( חמישה תחומי חיים עיקריים: תחום משפחה וזוגיות; תחום לימודים-מסלול קריירה-פרנסה; תחום חברתי; תחום הפנאי ותחום רפואי-בריאות).

בשונה מתהליכי הייעוץ המוכרים - המתמקדים בדפוסי התנהגות והתנהלות;

ביכולות ומיומנויות; בסגנון ובאישיות – מתמקד ה- Coaching בתוצאות; בכלים

ובאמצעים להשגתן, ובהסרת מכשולים. בעצם כלי החשיבה העיקרי של תהליך האימון האישי הוא "החשיבה התוצאתית", לתפיסה הזו שתי הנחות יסוד:

1.  לכל דבר יש תכלית.

2.  הסיבה הפועלת זהה לסיבה התכליתית, כלומר שהסיבה לכל דבר שאנו עושים היא גם המטרה אותה נרצה להשיג.

המתאמן בא לתהליך מבחירתו ומרצונו ויכול להפסיקו אם אינו מתאים לו. הצלחת האימון תלויה בשיתוף פעולה עם המאמן; במסירת מידע רלוואנטי ובביצוע מטלות. המתאמן נוטל אחריות מלאה לתוצרי ולתוצאות האימון והוא זה שמקבל עצמאית את כל ההחלטות.

ה-Coaching מקורו בניסיון המצטבר של חברות ייעוץ אמריקאיות בייעוץ אישי למנהלים; אנשי מקצוע; אנשי ציבור; פוליטיקאים וסלבריטאים, ובאימוץ עקרונות מסגרת האימון בספורט.

לאימון בספורט, שני עקרונות יסוד:

1. יצירת מסגרת ברורה של זמן ואמצעים מתאימים, בהם המאמן והמתאמן "מתנתקים" מהמציאות השוטפת (מחנה אימונים), ומשקיעים את כל העומד לרשותם בשיפור תוצאות ובהכנה רגשית ונפשית לתחרות.

2. המדד להצלחה הוא התוצאה.

למעשה ה-Coaching הוא מסגרת בעלת עקרונות וכלים מוגדרים, בה מתבצע

תהליך אימון; ליווי; הנחיה; הכוונה ולמידה על בסיס שיתוף פעולה בין המאמן למתאמן.

 

     [ צריך להיות ברור שזה איננו טיפול, לא פסיכולוגי ולא אחר ובטח לא ייעוץ!!! ]

 

תהליך זה מכוון לתפור למתאמן את אסטרטגיית ההצלחה המתאימה לו ביותר;

לתרגם אסטרטגיה זו לתוצאות ספציפיות ולפעול יחד להשגתן. האימון הוא אישי

או בקבוצות קטנות.

בכל פגישה, המאמן יעזור למתאמן לאתר את ערכיו האישיים - שהם בעצם הכלי

המרכזי של האימון והבסיס הטוב ביותר לקבל החלטות חשובות ומשמעותיות

בחייו – בעזרת שאלות המתמקדות בחייו של המתאמן. זאת כאשר המאמן מקשיב

ותורם בהארות; הבחנות ושאלות. האינטראקציה הזו יוצרת; מבהירה ומניעה את

המתאמן לפעולה. האימון מאיץ את התקדמות המתאמן ע"י העלאת המיקוד

והמודעות לבחירותיו.

- לאחר בירור ערכי המתאמן, נבנה ביחד את שער החזון – ריכוז ערכי המתאמן שבעזרתם יוכל להשיג את המטרות בחייו.

- לאחר מכן, יכתוב המתאמן "משפט חזון" ויגדיר "טקסט חזון", "תיאור מצב שיא ההצלחה מבחינת המתאמן".

- נבחן את הפערים בין המצב הרצוי למצב המצוי. נסמן תוצאות אותן נרצה להשיג בדרך להגשמת החזון.

- נקבע יעד ראשון שהוא תנאי למימוש החזון ונבנה תוכנית פעולה מפורטת ומדידה להשגתו.

- המשך האימון יהיה ע"פ ההתקדמות שלך ולפי הצורך שלך.

"האימון האישי" מתמקד בשלוש שאלות:

 

* איכן "המתאמן" נמצא היום?

* לאיזו מטרה "המתאמן" רוצה להגיע?

* ומה "המתאמן" מוכן לעשות כדי להגיע למטרה הזאת?

 

[עקרונות ה-Coaching ע"פ המטודולוגיה של איק"א-איגוד ה-Coaching הישראלי  לאימון ממוקד תוצאות]

 

 

מהו ההבדל בין תהליך אימון אישי לטיפול פסיכולוגי ולייעוץ?

 

1. מהות – האימון איננו טיפולי. הוא מתייחס למתאמן כשלם, יצירתי ובעל תושייה, המומחה לעיסוקו ולחייו. נקודת המוצא של הקואוצ'ינג: יכולותיו, מיומנויותיו והמשאבים אותם צבר המתאמן במהלך חייו הם הבסיס הטוב ביותר להצלחתו בעתיד. לפיכך, ובניגוד לטיפול הפסיכולוגי, המאמן אינו מתעסק בשיפור יכולותיו של המתאמן, אלא ממנף את המשאבים הקיימים בצורה ממוקדת ויצירתית כדי להביא לרמת ההצלחה הגבוהה ביותר האפשרית.

האימון מיועד לאנשים נורמטיביים, בעלי מוטיבציה ורצון להצליח.

 

2. משך האימון - האימון תחום בזמן, ומחויב לתוצאות. בעוד שטיפול פסיכולוגי יכול להמשך תאורתית שנים ארוכות, ומבלי להתחייב לתוצאות, אימון אישי אפקטיבי נע בממוצע בטווח זמן שבין 3 חדשים לחצי שנה, ומחוייב להעלות את המתאמן על המסלול הנכון בדרך להגשמת חזונו.

 

3. התוצאה המכוונת – התוצאה המכוונת של הטיפול הפסיכולוגי – תובנות, התוצאה המכוונת של האימון האישי – פעולות ותוצאות. בעוד שמטרת הטיפול הפסיכולוגי הינה להביא את המטופל לידי תובנות לגבי דפוס התנהגותו או דרך חייו, האימון האישי נועד להניע את המתאמן לכדי פעולה במציאות ליצירת התוצאה המבוקשת.

 

4. קשר "מאמן – מתאמן" – בעוד שהטיפול הפסיכולוגי נשען על הקשר הרגשי שבין המטפל והמטופל כתשתית ליצירת יחסי אמון עד כדי פיתוח תלות מבוקרת במטפל, בכדי לאפשר התקדמות רצויה, הקשר הרגשי היחיד שהאימון האישי מעודד הינו הקשר שבין המאמן וחזונו. האימון נבנה מתוך מערכת יחסים שוויונית לחלוטין שבין המאמן והמתאמן, ולפיכך למאמן אין כל תפקיד בחייו של המתאמן מלבד היותו הפנס שמאיר את דרכו של המתאמן.

 

5. תפיסה מולטידיסציפלינרית מקיפה – בעוד שהטיפול הפסיכולוגי כלוא בגבולות תחום חקר הנפש בלבד, הרי שתורת האימון לא נגזרה מדיסציפלינה מרכזית אחת. האימון הוא אקלקטי באופן מוחלט, ובכך ניתן לתפוס את ייחודו. הוא מורכב מכלים שהוכיחו את עצמם בעבר משמונה תחומי ידע: ניהול, שיווק, פסיכולוגיה, סוציולוגיה, פילוסופיה, הדידקטיקה של המקצוענות, מנטורינג וספורט. כל אחד מאלה תרם את 'הכלים המנצחים' שלו, וכולם ביחד יצרו תורה סינרגטית וחסרת גבולות בשם – קואוצ'ינג...

 

6. כלי החשיבה המרכזי באימון – החשיבה התוצאתית – בעוד שהטיפול הפסיכולוגי נשען רובו ככולו על ההיסטוריה של המתאמן, תוך בחינת דפוסי התנהגות היסטוריים וניסיון להשליך זאת לסיטואציה הנוכחית או סיטואציה עתידית כלשהי, הרי שהאימון תופר את החליפה המתאימה בהתאם לאתגר העתידי בפניו הוא נמצא:

האימון ראשית כל מגדיר את התוצאה המכוונת בהתאם לצרכים של המתאמן (או הארגון), וממנה הוא גוזר את הכלים המתאימים ביותר להשגתה!

 

7. מחוייבות להצלחה – הטיפול הפסיכולוגי אינו מחוייב להצלחה, מעבר לעובדה ישנה גם עמימות מסוימת ביחס להגדרה של המונח 'הצלחה' בסוג כזה של טיפול.

לעומת זאת, המאמן רואה עצמו מחוייב להצלחתו של המתאמן, בדיוק כפי שמאמן קב' כדורגל מחוייב להצלחה של השחקנים. מדדי ההצלחה הם ברורים ובאים לידי ביטוי במציאות חייו של המתאמן. הסייג היחיד הוא במידת האחריות של המתאמן: המאמן מכיר בכך שתוצאות האימון תלויות בסופו של דבר בכוונות, בבחירות ובמעשים של המתאמן, הנתמכים ע'י מידת מחויבותו לאימון.

 

8. מהו ההבדל בין "אימון אישי" ל-"ייעוץ"? ייעוץ עוסק במתן עצות, חוות דעת מקצועית או המלצה לפעולה. היועץ הוא בדרך כלל אד עם ניסיון רב בתחום מסוים ועל פי זה הוא מייעץ לך מה כדאי לך לעשות בנושא שבשבילו באתה לייעוץ. בשונה מאשר ב"אימון אישי", שיוצא מנקודת הנחה שכל התשובות נמצאות אצלך, "המתאמן". אתה המומחה לחיים שלך ואני המומחה לאימון אישי ודרך תהליך של שאילת שאלות, הקשבה והנחייה מסייע לך להתקדם בתהליך האימון על מנת שתשיג את מטרותיך ותגשים את חלומותיך. כל ההחלטות בתהליך האימון לקוחות על ידך ואני, המאמן, רק שואל שאלות שיניעו אותך לפעולה מחשבתית ולהחלטה איך כדאי לך לפעול.

 

 

 

רגע...יש לי שאלה

אבי-ווילי, אניס אימון אישי-קואוצ'ינג

054-6650169​